SOFIMED – Specjalistyczne Gabinety Lekarskie

ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków

tel. 782 272 782 lub 12 263 63 62

Gabinety czynne: Pon. – pt. w godz. 9.00 – 19.30

займ на карту займ на карту срочно без отказа

Zastosowanie laserów w ginekologii

Kategoria: Blog

Choć w ginekologii lasery zaczęto wykorzystywać stosunkowo niedawno, to bardzo szybko zdobyły przychylność lekarzy i samych pacjentek. W tej dziedzinie medycyny za pomocą lasera można w bezpieczny i skuteczny sposób wyleczyć wiele schorzeń. Ponadto, zastosowanie znalazły nawet w plastyce narządów intymnych.

Laser – co to właściwie jest?

Lasery są urządzeniami, które imitują promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Dzięki łatwości w uzyskiwaniu w nich promieniowania o minimalnej szerokości linii emisyjnej, można bardzo precyzyjnie operować wiązką światła. Wszystko to sprawia, że lasery (w porównaniu z zabiegami chirurgicznymi) obarczone są znikomym ryzykiem wystąpienia powikłań.

Na początku w medycynie pojawiły się lasery czerwone, działające termicznie na tkankę. Ich zastosowanie pozwala poprawić ukrwienie tkanek, zmniejszyć obszar objęty stanem zapalnym, zlikwidować obrzęk czy przyśpieszyć gojenie się rany. Naturalnie więc zaczęto wykorzystywać je w ortopedii i rehabilitacji.

Zastosowanie

W ginekologii wykorzystuje się trzy rodzaje laserów: czerwony, dwutlenkowo-węglowy i jagowo-erbowy. Każdy z nich stosowany jest do leczenia innego rodzaju schorzeń i zaburzeń.

Zastosowanie poszczególnych laserów:

  • Laser czerwony – leczenie blizn po cesarskim cięciu i po nacięciu krocza, stanów zapalnych pochwy, sromu, szyjki macicy, gruczołu Bartholina,
  • Laser dwutlenkowo-węglowy – usuwanie kłykcin kończystych, brodawek, nadżerek, drobnych polipów, części szyjki macicy z powodu dysplazji tkanek (zmian przedrakowych), leczenie ektopii, czyli przemieszczania się tkanek (np. endometriozy),
  • Laser jagowo-erbowy – leczenie nietrzymania moczu lekkiego i średniego stopnia, poprawa trofiki (np. nawilżenia), zmniejszanie pochwy, zmniejszanie i odbarwianie warg sromowych.

Zabiegi laserowe można znaleźć w każdej dobrej klinice ginekologicznej.