SOFIMED – Specjalistyczne Gabinety Lekarskie

ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków

tel. 782 272 782 lub 12 263 63 62

Gabinety czynne: Pon. – pt. w godz. 9.00 – 19.30

займ на карту займ на карту срочно без отказа

Badanie czystości pochwy – cel badania

Kategoria: Blog

leczenie

Prawidłowy skład śluzu w pochwie zawiera pałeczki kwasu mlekowego (głównie L. acidophilus, L. fermentorum, L. plaantarum, L. delbrueckii, L. rhamnosus), czyli bakterii tworzących środowisko kwaśne. Takie warunki biologiczne pozwalają na zapobieganie namnażania się bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby spowodować rozwój infekcji, grzybicy lub stanów zapalnych. Na równowagę flory bakteryjnej mają wpływ wahania hormonalne oraz niewłaściwa higiena intymna i przyjmowanie antybiotyków.

Czym jest badanie czystości pochwy

Badanie czystości pochwy, czyli posiew to badanie mikrobiologiczne, mające na celu wykrycie i identyfikacje drobnoustrojów znajdujących się w śluzie. Dzięki badaniu czystości pochwy można dowiedzieć się czy istnieje stan zapalny w obrębie pochwy i jaki jest jego rodzaj. Wskazaniem do biocenozy jest pojawienie się świądu, pieczenia w obrębie pochwy lub występowanie upławów. Zaleca się ją również, kiedy dochodzi do bólu i pieczenia podczas oddawania moczu lub bolesnego parcia na pęcherz moczowy. Są to objawy zapalenia dróg moczowych, którym bardzo często towarzyszy zaburzenie równowagi bakteryjnej dróg rodnych. Aby wyniki badania były wiarygodne należy odpowiednio się do niego przygotować. Ważne aby przed wykonaniem rozmazu powstrzymać się od przyjmowania antybiotyków, a na 48h przed pobraniem próbki zrezygnować z aktywności seksualnej. Badanie nie wykonuje się również podczas miesiączki.

Jak przebiega badanie?

Posiew pochwy wykonywany jest przez ginekologa na fotelu ginekologicznym. Wygląda ono podobnie jak badanie cytologiczne. Lekarz przy pomocy cienkiego drucika lub wacika pobiera wymaz z pochwy. Czynność jest zupełnie bezbolesna, a badanie trwa kilka sekund. Pobrany materiał trafia następnie do laboratorium, gdzie oceniany jest pod mikroskopem. Pobranie wymazu nie wpływa na kondycję pacjentki, może ona wrócić do codziennych czynności.